Billboard ve Camboard Reklam Uygulamaları

Bilboard ve Camboard Reklam Uygulamaları

Bilboard belli mesafeler ile yerleştirilmiş ahşap veya metal yapıda olan reklam afişleri için ayrılmış alanlara denir. Genellikle çok fazla insanın bulunduğu noktalarda olurken kişi sayısına bağlı olarak da bilboard sayısı artmaktadır. Verilen reklamların posterlerini asmak için tasarlanan bu reklam aracı günümüzde oldukça fazla kullanılmaktadır. Bilboardlar bulundukları konuma göre kiralanmaktadır. Asılacak reklam afişini bilboardun bulunduğu ortama ayak uydurması gerekmektedir. Bilboard ve camboard reklam uygulamaları için asılacak olan reklam posterlerinin kullandığı malzeme kaliteli malzemelerden olmalıdır. Dış hava koşullarına bağlı olarak deformasyon uğrama ihtimali fazladır. Bu nedenle hava koşullarına dayanabilecek malzemeler tercih edilmelidir. Yapısı bakımından ahşap veya metal olan bilboardlar reklam posterleri asılırken özel bir yapıştırıcı ile asılırlar. Genellikle ahşap yapıda olan bilboardların ahşap yapısı zarar görmemesi için kullanılan bu yapıştırıcı aynı zamanda ahşabı da korur. Yapıştırma yöntemiyle asılan reklam posterleri kiralanan zaman kadar bilboardlarda saklanır. Zamanı dolan reklam posterleri kibarca sökülerek yeni reklam posterleri asılır. 

Bilboard Çeşitleri Nelerdir ?

En sık kullanılan billboard çeşitleri:

 • Işıklı billboardları ,
 • Ayaklı ve ışıklı poster bilboardları ,
 • Lightbox bilboardları ,
 • Menü bilboardları ,
 • Notice bilboardları ,
 • Ayaklı ve ışıklı poster bilboardları ,
 • Su tankı helezon bilboardları ,
 • Convex LightBox bilboardları ,
 • Snaplight bilboardları ,
 • Snowboard kilitli bilboardları ,
 • Bombeli bilboardlar ,
 • Afiş bilboardları ,

Yapısı bakımından 2 cam arası yerleştirilen reklam posterini bulunduğu yere de Camboard denir. Camboard oldukça zor kullanılan ama görsellik olarak aşırı dikkat çeken bilboard ve camboard reklam uygulamaları örneğidir. 2 cam arasına yerleştirilen reklam posteri oldukça korunaklı olarak sağlanmaktadır. Hava koşullarından bu sayede etkilenmeyen reklam posteri uzun ömürlü olur. Kullanışlılık açısından oldukça fazla verim sağlayan Camboard iki taraflı da aynı anda kullanılabilir. Bulunduğu konuma göre kiralanan bu camboard reklam panosu birden fazla reklamı bünyesinde barındırabilmektedir. 2 tarafının da kullanılabilir yapıda olması tercih sıralarında üstlere yerleşmektedir. Hiçbir hava koşulundan etkilenmediği için içerisinde bulunduğu posteri uzun süreli korumaya almış olur. Ama zamanla güneş ışınlarına maruz kalan reklam posterindeki renklerde solma gözlemlenme ihtimali oluşabilir. 

Bilbord ve Camboard Arasında Bulunan Farklar Nelerdir ? 

Bilboard hava koşullarına karşı herhangi bir koruma sağlamazken camboard buna karşı ekstra bir koruma sağlar. Bilboardlara reklam posterleri kolaylıkla asılırken camboardlara asansör merdiven yardımı ile asılması gerekir bu da camlarda bulunan reklam posterlerinin değiştirilme süresini artırır ve daha maliyetli olmasına neden olur. Bilboard ve camboard reklam uygulamaları için yapıştırma tekniği ile reklam posterleri yapıştırılır. Bu sayede birden fazla kullanım ve zeminlerin zarar görmesi engellenir. Bilboardlar insanların boylarına uygun mesafede olup uzaktan fazla görünmezken camboard biraz daha yukarıdan olup görüş mesafesini artırır. Ayrıca camboardlara istek doğrultusunda ışıklandırma da yapılabilir bu sayede dikkat çekiciliği oldukça artar.